Jedna kompetencja, która gwarantuje wzrost lub upadek 

Jedna kompetencja, która gwarantuje wzrost lub upadek 

Wiem, że fantastycznie mi idzie – to słowa Johna Maxwella, które usłyszałem 10 października 2016 roku. Powiedział je do tysiąca osób, które przyszły posłuchać go na pierwszym – i do tej pory – ostatnim Jego wystąpieniu na żywo, jakie miało miejsce w Polsce. Kiedy je usłyszałem, przyszły mi do głowy dwie myśli. Pierwsza: tak, pierwszy raz w życiu ktoś tak do mnie trafia. Druga: powiedzieć coś takiego w obecności 1000 Polaków wymaga nie lada odwagi… Po chwili pauzy, Maxwella zadał pytanie: Wiecie, dlaczego tak świetnie mi dzisiaj idzie? I dał nam odpowiedź: Przed takim gremium jak to dzisiejsze występuję dziś około 10 – tysięczny raz. Jeśli robisz coś pierwszy, drugi, trzeci raz i Ci nie wychodzi, to się nie dziw. To normalne.

Ten jeden dzień, a w zasadzie 4 godziny wystąpienia Maxwella stały się punktem zwrotnym w moim życiu – tym zawodowym jak i prywatnym. Oczywiście owoce nie były widoczne następnego dnia, trzeba było na nie zapracować kilka lat.

Czy liderem trzeba się urodzić?

Przywództwo jest – w mojej ocenie – cały czas mało popularnym zagadnieniem w naszym kraju. Pojawia się co prawda na szkoleniach w dużych korporacjach czy na studiach MBA, jednak w środowisku średnich i małych firm jest tematem niemal nieznanym. Moje doświadczenie w pracy z liderami biznesu pokazuje mi, że do przywództwa często podchodzimy w jeden z dwóch skrajnych sposobów. Jedni mówią: Przywództwo? To takie “pitu, pitu”. Szkoda na to czasu. Drudzy znowu twierdzą: Przywództwo to taka magiczna dziedzina, trudno ją opisać i zrozumieć. Albo to ktoś w sobie ma, albo nie. I tu zacytuję jedno z ulubionych pytań Johna Maxwella, które często pojawia się na Jego wystąpieniach. To pytanie brzmi: Czy liderem trzeba się urodzić? Za każdym razem Maxwell odpowiada na nie w ten sam sposób: Oczywiście, że TAK. Jeszcze nigdy nie spotkałem lidera, który by się wcześniej nie narodził.

Entuzjazm z jakim John dzieli się swoją wiedzą od blisko 50 lat szkoląc w tym czasie 2 miliony liderów na całym świecie opiera się na założeniu, że każdy kto odpowiada za ludzi może stawać się lepszym liderem. A nawet więcej, nawet jeśli nie masz swojego zespołu, a chcesz być lepszym człowiekiem i inspirować ludzi wokół to kompetencje przywódcze możesz posiąść, rozwinąć i stawać się kimś więcej. Jak mawia John – najlepszą wersją siebie. Ale… droga w rozwoju liderskim nie jest łatwa, ponieważ efekty tej pracy zauważamy dopiero z perspektywy lat, a prace nad sobą trzeba prowadzić regularnie, codziennie.

Wszystko rośnie lub upada za sprawą przywództwa

Funkcjonujemy w czasach, w których największym kapitałem na rynku nie są pieniądze czy technologie. Jedne i drugie można zdobyć. To od czego zależy przyszłość naszego biznesu to ludzie. A w szczególności ich zaangażowanie, oddanie i wiedza. I tu pojawia się jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami biznes: czy jesteśmy w stanie przyciągać do swojego zespołu najlepszych ludzi, którzy będą z entuzjazmem wykorzystywać przy nas swoje talenty i doświadczenie? Czy jesteśmy w stanie utrzymać tych wyjątkowych ludzi pomimo swoich ograniczeń i wad, które mamy jako liderzy? Czy potrafimy zadbać o nasz zespół, inspirować go i pomagać naszym ludziom spełniać ich marzenia i stawać się kimś więcej?

Tak na marginesie mogę kiedyś napisać oddzielny artykuł o moich wadach i ograniczeniach, ale najpierw muszą zastanowić się czy zrobić z tego cykl 100 czy 150 tekstów i jak Was tym nie zanudzić? 

I tu pojawia się najczęściej cytowane zdanie Johna: Wszystko rośnie lub upada za sprawą przywództwa. Kropka. Czy zastanawia Cię w tym momencie jak dużo możesz zyskać świadomie rozwijając się jako lider?

22 kwietnia 2022 R.

Mistrzowska sprzedaż
i efektywny zespół w czasach kryzysu

5 poziomów przywództwa

Gigantycznego know-how z zakresu przywództwa, jakim dzieli się Maxwell można oprzeć na fundamencie 5 poziomów. To koncepcja, w której autor pokazuje na czym polega ewolucja rozwoju lidera od poziomu opierającego się na władzy wynikającej z formalne funkcji, przez poziom bazującego na relacjach, następny bazujący na wynikach, kolejny skoncentrowany na rozwoju zespołu po poziom najwyższy, na który lider uczy liderów jak kształtować liderów.

Każdemu kto nie miał okazji poznać koncepcji 5 poziomów przywództwa zachęcam do lektury książki “5 poziomów przywództwa”, w której Maxwell niezwykle praktycznie, inspirująco i prosto pokazuje, jak zdiagnozować poziom, na którym się dziś znajdujemy oraz co zrobić, aby wspiąć się na kolejny poziom. 

3 pytania pracownika

Na zakończenie podzielę się w Wami 3 pytaniami, które zdaniem Johna zadaje sobie każdy pracownik niezależnie w jakim zakątku naszej planety żyje.

Te pytania brzmią tak:

  1. Czy Ty liderze mnie lubisz?
     
  2. Czy Ty liderze chcesz mi pomóc?

  3. Czy mogę Ci zaufać? 

Od odpowiedzi na te 3 pytania zależy, jak czują się z Tobą Twoi ludzi, ile są w stanie z siebie dać i jak wysoko Cię zaniosą. 

Jesteś zaskoczony tymi pytaniami? Ja też byłem na początku mojej przygody z Maxwellem. Teraz wiem, że od tego jak traktuję swój zespół zależy jak wysoko są w stanie mnie zanieść. Tak, to oni mnie niosą, bo sam nic wyjątkowego nie jestem w stanie wygenerować. Jeden to za mało, aby zrobić coś wyjątkowego!

Jeśli zainteresował Cię sposób podejścia do przywództwa Johna Maxwella, uznawanego za największy autorytet w tej dziedzinie na świecie, to zachęcam Cię do lektury jednej z Jego książek. Absolutny bestseller, który polecam na start to “21 niezaprzeczalnych praw przywództwa”.

Grzegorz Gruza, Business Masters

Grzegorz Gruza

doradca zarządów, strateg biznesu CEO i Prezes Zarządu Business Masters

członek John Maxwell Team, międzynarodowego zespołu mówców, trenerów i coachów przywództwa

Dodaj komentarz