You are currently viewing W jaki sposób firmy takie jak Google projektują swoje cele? Kilka słów o systemie OKR.

W jaki sposób firmy takie jak Google projektują swoje cele? Kilka słów o systemie OKR.

Jak przenieść pomysł na światowej klasy biznes od teorii do działania? Od czego zacząć? Współcześnie dysponujemy mnóstwem rozwiązań takich jak model business canva, praca na dopasowaniu produktu do rynku (ang. product market fit), analiza SWOT (ang. strenghts, weaknesses, opportunities, threats) i wiele innych.

Cele czy cele transformacyjne?

Teraz zastanów się, jak rozpoczynały najskuteczniejsze przedsiębiorstwa na świecie. System OKR to znakomity game changer, przełom, który umożliwia gwiazdom rocka, naukowcom i nawet firmom takim jak Google wejść na poziom mega-gwiazd. System OKR jest użyteczny dla całych dobrze prosperujących firm i pracujących wewnątrz nich zespołów, działa także w przypadku realizowania indywidualnych celów, a nawet pozwala wypracować sobie drogę do zostania światowym liderem.

OKR interview

W języku angielskim OKR wywodzi się z wyrażenia objectives and key results, co oznacza cele i kluczowe rezultaty. Pojęcie to stanowi najbardziej wyrazisty system wyznaczania celów na świecie, łączący w sobie przejrzystość i wydajność. Poniższy artykuł opiera się na wielu badaniach i dobrych praktykach dotyczących osiągania celów.

Największą zaletę OKR stanowi fakt, że skupia się on na “znakomitym wykonaniu” (ang. excellent execution).
Realnie transformacyjne zespoły są zdolne do połączenia swoich ambicji z pasjami i wizjami.  Trzy główne czynniki, które należy uznać za newralgiczne, gdy chodzi o stworzenie niezwykłego OKR, to:

Czy chcesz zbudować swoje OKR?

Pociągnij za spust

Przykład Google dostarcza Ci wzorca. Wyobraź sobie 2 młodych, całkowicie spłukanych mężczyzn w garażu, jak oni zaczynali? W tamtym czasie John Doerr pomógł im wprowadzić system OKR. Doerr wspierał część najbardziej wybitnych, odnoszących sukcesy światowych przedsiębiorców takich jak Larry Page, Sergey Brin czy Eric Schmidt z Google, Jeff Bezos z Amazon.com oraz Scott Cook i William Campbell z Intuit.

Gdzie były cele i kluczowe rezultaty, które poprowadziły Google do bycia megagwiazdą? Oceńmy ich.

Zauważ, że przeprowadzono wnikliwą i uważną analizę aby wybrać odpowiednie mierniki dla kluczowych wyników, wyrażenie „aktywni użytkownicy” jest bardzo ważne, oznacza ono, że użytkownicy przyjęli w swoim życiu takie narzędzie, które weryfikuje, czy Twoje „CO” naprawdę tam jest. Pamiętaj, że Google’owi nie udało się osiągnąć celu w pierwszym i drugim roku, ale zamiast się cofać, każdego roku podnosili poprzeczkę celu, nawet jeśli go nie osiągnęli. To głupota czy odwaga? Google i powołany przez niego konglomerat “Alphabet.inc” to aktualnie trzecia największa pod względem przychodów firma technologiczna na świecie, a przy tym jedna z najbardziej wartościowych według magazynu Forbes.

Teraz Twoja kolej! Jakie jest Twoje OKR?

Skorzystaj z tego dokumentu, żeby zbudować swoje ultra wyraziste cele. Miej na uwadze zasadę 50/50 mówiącą o tym, że 50% wysiłku przeznaczonego na osiąganie celów może pochodzić od wartościowego przywództwa w firmie, a drugie 50% stanowi wynik dobrze funkcjonującego poziomu operacyjnego.

Misja/Dlaczego?

Jeśli zależy Ci, żeby Twoja wizja przekroczyła dziesięciokrotnie Twój aktualny wzrost, określona misja firmy powinna być w stanie zmienić życie miliarda ludzi.

Cele/Co?

Jeśli chcesz określić właściwie swoje kluczowe rezultaty, upewnij się, że każdy z poniższych podpunktów pozostaje w zgodzie z tym, co napisałeś(-aś) wyżej, a Twój cel jest:

Kluczowe rezultaty/Jak?

Jeśli chcesz zbudować właściwie swoje kluczowe rezultaty, upewnij się, że każdy z poniższych punktów pozostaje z tym co napisałeś wyżej, a wyznaczone rezultaty są:

Przyj do przodu, aby osiągnąć swój cel, co najmniej w 70-ciu procentach na przestrzeni 1-3 lat. Osoby, które wyznaczają odważne cele, mogą często osiągnąć kiepskie 2% w początkowej fazie rozwoju, ale to właśnie takie osoby są realnymi innowatorami, których potrzebujesz w swojej organizacji, by wznieść ją na kolejne poziomy. Myśl odważnie i nie bój się porażek.

Podsumowując, polecamy: przygotuj swoje OKR, skonsultuj je z ekspertami, następnie stwórz wersję B albo przekształć swoje cele, by uczynić je bardziej wyrazistymi. Jeśli chcesz zweryfikować swoje OKR, napisz do mnie na adres adrian@businessmasters.pl.
Adrian Moreno

Adrian Moreno

Konsultant Business Masters sp. z o.o.

Dodaj komentarz